Wykonywanie płytek w warunkach domowych

Dostałem papier "POLjet" i tam w opisie pisze ze wypelniaczem jest węglan wapnia (z tego robi sie krede jakby ktos nie wiedzial ). Czy po skserowaniu na ten papier sciezek moge zrobic plytke metoda TT czy cos sie moze zepsuc ? I czy robić to widok sciezek od strony sciezek czy widok sciezek od strony elementow?

I czy jedyną metodą robienia dziurek w laminacie jest wiercenie?

I jak zrobić warstwę opisu?

PS. Dlaczego do robienia plytek mozna stosowac tylko drukarke laserowa a nie np. atramentowa?
Wysłano: 2006-10-31, 20:57
 
Temat: Wykonywanie płytek w warunkach domowych
Subforum: Warsztat
Postów: 440
Odsłon 60971

 

Aponogeton kłączowy


Rodzina Aponogetonaceae
Występowanie Azja
Pochodzenie Sri Lanka
Wysokość 30-60 cm
Szerokość 25-35 cm
Wymagania świetlne przeciętne-wysokie
Temperatura 22-28oC
Twardość wody miękka-średnia
pH wody kwaśna-obojętna
Uprawa średnio trudna

Aponogeton rigidifolius jest wytrzymałą rośliną z falistymi i mocnymi liśćmi. Preferuje umiarkowany do szybkiego ruch wody, dlatego nadaje się do umieszczenia w pobliżu filtra. Rośnie wolno (potrzeba kilku miesięcy zanim uformuje okazałą roślinę), ale jak większość innych Aponogetonów, korzystnie wpływa na niego żyzne podłoże. W twardej wodzie na liściach Aponogetona będzie osadzał się węglan wapnia (CaCO3). Łatwo rozmnaża się przez podział kłącza - roślina ma kłącze w przeciwieństwie do innych Aponogetonów, które mają bulwy. W dodatku roślina ta nie wymaga okresu spoczynku
Wysłano: 2007-08-10, 22:02
 
Temat: Aponogeton kłączowy
Subforum: Encyklopedia
Odsłon 247

czy do akwa można dać zwykłego piasku z piaskownicy??

piasek kwarcowy składa sie z krzemu i tlenu SiO2
w piasku rzecznym obok tlenku krzemu występują tez inne związki jak np kalcyt (węglan wapnia) -CaCO3, dolomit, różnego rodzaju siarczany, glinokrzemiany oraz krzemiany, ponieważ piasek rzeczny najczęściej jest piaskiem powstałym ze skał osadowych.

właśnie, ze w każdej Polskiej rzece piasek jest pochodzenia osadowego, oczywiście jest w nich kwarc ale także inne dodatki, wiec nie jest on typowym piachem kwarcowym, w którym jest 100% SiO2
Wysłano: 2008-02-11, 13:23
 
Temat: czy do akwa można dać zwykłego piasku z piaskownicy??
Subforum: Akwarystyka słodkowodna
Postów: 24
Odsłon 604

Rysowana czy gwintowana

Kreda to węglan wapnia i w betonie nim dziury nie zrobisz, tak jak śledziem nie przepiłujesz stalowej szyny. Praw fizyki pan nie zmienisz....

Zainteresowanych mogę odesłać chodźby na www.encyklopedia.pl do haseł: skala twardości Mohsa.
Kreda jest w tej skali najniżej i to napawdę miękki materiał, podobnie jak ołów daje sie odkształcać i zarysować paznokciem. Materiał bardziej miekki nie zarysuje twardszego, a tym bardziej przy tak potężnej różnicy twardości jaka jest między ołowiem i stalą. W dodatku żeby było smieszniej, śrut styka się z lufą tylko delikatnieprzednią częścią i cienkim kołnierzem. Nie ma szans na wycieranie stali, dlatego piszę że to absurd.
Wysłano: Czw 06 Lis, 2003 8:27 am
 
Temat: Rysowana czy gwintowana
Subforum: Wiatrówki
Postów: 190
Odsłon 13765

znaczenie dysocjacji jonowej w życiu

Gdyby nie procesy dysocjacji, to nie mozna by otrzymac pewnych związków, np. nierozpuszczlanych soli. Gdyby węglan wapnia, siarczan wapnia ulegął dysocjacji, to nasze domy by się rozpadły. gdyby nie było procesu dysocjacji można by przypuiszczać, że sól kuchenna rozpuszcza się w wodzie i nie dysocjuje na jony. Dzięi znajomosci procesu dysocjacji jesteśy w stanie przewidywać jakie będa produkty reakcji.
Nigdy nie zastanawiałem się nad znaczeniem dysocjcji dla życia. Jest to dla mnie proces tak oczywisty i w miarę prosty, że nigdy nie zastanowiłem się nad tym co nam on daje. pewnie trudno odpowiedziec na to pytanie. Gdybyśmy go nie znali, to on i tak by istniał, tylko nie bylibyśmy w stanie go wyjaśnić. W czasach Cezara grawitacja istniała, ale dopiero później ktoś potrafił ją opisać. Tak samo w czasach Kleopatry dysocjacja istniała.

wymiennik
Wysłano: 6 Czerwiec 2008, 18:38
 
Temat: znaczenie dysocjacji jonowej w życiu
Subforum: Zadania
Postów: 5
Odsłon 712

Mars Phoenix

01.10.2008r na stronach Rzeczpospolitej ukazał się artykuł Krzysztofa Urbańskiego pt. Czerwona Planeta: wodna przeszłość, lodowa teraźniejszość.
http://www.rp.pl/artykul/...zniejszosc.html
Sonda Phoenix za pomocą laser przeznaczonego do badania atmosfery wykrył opady śniegu na wysokości ok. 4 kilometrów. Jednak płatki śniegu wysublimowały, zanim osiągnęły powierzchnię planety.
Analiza próbek marsjańskiego gruntu wykazała obecność związków, które powstały w obecności wody, między innymi węglan wapnia oraz składniki gliny.
Naukowcy są coraz bliżsi odpowiedzi na pytanie, czy w przeszłości Marsa istniały warunki sprzyjające powstaniu życia.
Misja sondy została przedłużona do końca roku.
Wysłano: 04-10-2008, 22:24
 
Temat: Mars Phoenix
Subforum: Eksploracja
Postów: 291
Odsłon 10321

Czy PERSEN zmniejsza działanie tabletek anty?

Czy PERSEN zmniejsza działanie tabletek anty?

skład: 50mg wyciągu z kozła lekarskiego (Valerianae redix extr. 6:1), 25mg wyciągu z melisy (Melissae folium extr.6:1) i 25mg wyciągu z melisy [cenzura] (Menthae herba extr.6:1) ; subs. pomocnicze: talk, seratynian magnezu, krospovidon, skrobia kukurydziana, dwutlenek krzemu, celuloza mikrokrystaliczna, laktoza. Skład otoczki: hypromelloza, talk, skrobia kukurydziana, karboksymetyloceluloza sodu, poliwinylopirolidon, sacharoza, dwutl. krzemu, węglan wapnia, dwutl. tytanu, tlenek żelaza (mieszanina E 171 i E 172), glicerol, Kapol 600.

Jest to lek zmniejszający uczucie napięcia i niepokoju, pomoga w zasypianiu etc.

Zażyłam 2 tabletki godzine przed snem. Wpłynie to jakoś na zabezpieczenie, działanie tabletek anty? Dodam, że stosuję Novynette.
Wysłano: Sro Paź 31, 2007 11:49 pm
 
Temat: Czy PERSEN zmniejsza działanie tabletek anty?
Subforum: Antykoncepcja hormonalna
Postów: 2
Odsłon 343

Co zmniejsza dzialanie tabletek anty:)

Witam:) Biorę Tabletki antykoncpcjne LOgest:) ostatnio zaczęłam brać tabletki-suplement diety UROSTIM skład tych tabletek to : wyciąg z owoców żurawiny wielkoowocowej 25:1, maltodekstryna, sybstancja wypełniajaca: celuloza mikrokrystaliczna, substancje przeciwzbrylujące: węglan wapnia, sterynian magnezu, dwutlenek krzemu i krzemian magnezu; substancje do stosowania na powierzchnię; guma arabska, kwas stearynowy; stabilizator:poliwinylopirolidon. Czy te tabletki mogą zmniejszyć działanie tabletek antykoncepcyjnych??
Wysłano: Czw Wrz 18, 2008 11:39 am
 
Temat: Co zmniejsza dzialanie tabletek anty:)
Subforum: Antykoncepcja hormonalna
Postów: 1976
Odsłon 222913

Stary koń 1)dużo leży 2)propozycje diety.

Veroniq - pomyśl o własnoręcznie przygotowanych mieszankach:
Przykład muesli dla koni starszych (wg Eggersmanna):
Skład:
- 35,3% jęczmień (płatkowany), - zast. : płatki jęczmienne,
- 32,0% kukurydza płatkowana, - zast. płatki kururydziane,
- 7,9% otręby pszenne,
- 7,0% melasa z trzciny cukrowej,
- 6,3% siano z lucerny,
- 4,0% pszenica (płatkowana),
- 2,2% chleb świętojański ( rozdrobniony),
- 1,8% węglan wapnia, - po prostu wapno
- 1,4% chlorek sodu, - sól
- 1,0% fosforan wapnia, 0,2% tlenek magnezu, - z apteki chyba...
- 0,2% mączka z zielonej lucerny
Do tego polecam olej (np sojowy), lub Mariendistel-Öl Eggersmanna (do dostania na volcie - ogłoszenia - za niższą cenę - warto, wzięłam )
Wysłano: Wto 24 Sty, 2006 23:46
 
Temat: Stary koń 1)dużo leży 2)propozycje diety.
Subforum: Weterynaria
Postów: 15
Odsłon 2130

Ciągła walka z pH ..

markus85 przetestuję Twój sposób.:)

Jarku, tak dumam,dumam i chyba doszedłem do czegoś. W otwartym zbiorniku jest zwielokrotnione parowanie,niż w normalnym Akwarium. Prawdopodobnie z wody wytrąca się węglan wapnia CaCO3,który osadza się na szybach akwarium i jak robię podmianki to spłukuję węglan do wody i mam przez to wysokie parametry fizyko-chemiczne w baniaku?
Piach nie jest z działki budowlanej.

Macie jakieś inne zastrzeżenia/propozycje

Pozdrawiam lukasz
Wysłano: 31 Styczeń 09, 12:24
 
Temat: Ciągła walka z pH ..
Subforum: Woda
Postów: 17
Odsłon 604

suplementy i dodatki paszowe Derby

MASTERHORSE BIOTIN 2000 PRO to mieszanka biotyny- cynku –siarki w proszku. MASTERHORSE BIOTIN 2000 PRO zawiera 2000 mg biotyny oraz inne ważne dla wzrostu kopyt substancje jak witaminę B6, miedź czy cynk oraz aminokwas siarkowy metioninę. Stosowanie: codziennie 10g na dużego konia ( 600kg wagi) 1 miarka = ok. 10g. Uwaga! Ten środek uzupełniający nie powinien być podawany w dawce przekraczającej 0,5% dziennej dawki żywieniowej z uwagi na wysoką zawartość poszczególnych składników. Masa netto 1000 g Skład: cukier gronowy 58%, węglan wapnia 25%, DL metionina 5% Składniki odżywcze: surowe białko 2,50%, surowy popiół 25,0%, wapń 9,50%, fosfor 0,45%, metionina 5,0% ( czyli aż 50.000 mg) Składniki dodatkowe na kg: biotyna 2.000.000.mcg, witamina B6 1.000mg, miedź 1.000mg, cynk 5.000kg.cena to 160zł.Gdyby cos odezwij sie na galloper1@wp.pl Naprawde polecam tą biotyne-jest suuuper i efekty widac po 3 tygodniach stosowania
Wysłano: Czw 04 Sie, 2005 17:58
 
Temat: suplementy i dodatki paszowe Derby
Subforum: Hodowla
Postów: 6
Odsłon 832

sojowe cudo z Biedronki (wydzielone z tematu o praniu brudów

Skład sojowego Happy Soja natur (nie waniliowego):

Woda, soja (6,8%), cukier (ale nie jest go dużo, bo tylko 3,4g węglowodanów na 100g produktu), substancja wzbogacająca: węglan wapnia, regulator kwasowości: fosforan dipotasowy, sól, aromat. substancje wzbogacające: witamina E, ryboflawina, witamina B12.

białko: 3,6g
węglowodany 3,4g (cukry 3,2g)
tłuszcz
- kw. nasycone 0,3g
- kw. jednonienasycone 0,4g
- kw. wielonienasycone 1,1g

producent: Mona Naturprodukte GmbH, Schottenfeldgasse , Wien, Austria.
Wysłano: 2008-08-31, 21:33
 
Temat: sojowe cudo z Biedronki (wydzielone z tematu o praniu brudów
Subforum: Produkty spożywcze
Postów: 180
Odsłon 5875

dziwne kupki i problem

Podaję skład tego mleka: odtłuszczone mleko, syrop glukozowy, oleje roślinne, laktoza, emulgator - lecytyna, węglan wapnia, askorbinian sodu, cytrynian sodu, chlorek choliny, siarczan zelazowy, tauryna, octan DL - alfa- tokoferolu, cytrynian potasu, cytydyno 5 monofosforan, siarczan cynku, uryno 5 monofosforan dwusodowy, przeciwutleniacz (palmitynen kwasu askorbowego), amid kwasu nikotynowego, inozytol, adenozyno 5 monofosforan, guanozyno 5 monofosforan, dwusodowy pantotenian wapnia, siarczan miedzi, palmitynian retinylu, chlorowodorek tiaminy, chlorowodorek pirydoksyny, ryboflawina, jodek sodu, siarczan magnezu, keas foliowy, fitomenadion, cholekalcyferol, biotyna, cyjanokobalamina.

W sumie nie wiadomo na co dziecko moze zareagować jeżeli to nastapiło. Na pewno ten preparat zawiera odtłuszczone mleko krowie i laktozę.
Wysłano: 2007-07-17, 13:17
 
Temat: dziwne kupki i problem
Subforum: Wiek niemowlęcy
Postów: 55
Odsłon 3001

dziwne kupki i problem

Cytat: skład tego mleka: odtłuszczone mleko, syrop glukozowy, oleje roślinne, laktoza, emulgator - lecytyna, węglan wapnia, askorbinian sodu, cytrynian sodu, chlorek choliny, siarczan zelazowy, tauryna, octan DL - alfa- tokoferolu, cytrynian potasu, cytydyno 5 monofosforan, siarczan cynku, uryno 5 monofosforan dwusodowy, przeciwutleniacz (palmitynen kwasu askorbowego), amid kwasu nikotynowego, inozytol, adenozyno 5 monofosforan, guanozyno 5 monofosforan, dwusodowy pantotenian wapnia, siarczan miedzi, palmitynian retinylu, chlorowodorek tiaminy, chlorowodorek pirydoksyny, ryboflawina, jodek sodu, siarczan magnezu, keas foliowy, fitomenadion, cholekalcyferol, biotyna, cyjanokobalamina.


Wysłano: 2007-07-17, 15:52
 
Temat: dziwne kupki i problem
Subforum: Wiek niemowlęcy
Postów: 55
Odsłon 3001

Synteza organiczna na kółku chemicznym w gimnazjum?

OO, dzięki za odpowiedzi wszystkie

Rzeczywiście, kryzys jest, więc z dwutlenkiem selenu słabo u nas, estry już robiliśmy (rum, gruszki etc.) chociaż na tłuszcze nie wpadłem. Tak syntetycznie tłuszcz sobie wypalić to fajna sprawa, jak jacyś profesjonaliści z Kujawskiego

A żeby nie było za łatwo: kwas masłowy też trafia się w tłuszczach. Jeśli na przykład przereaguję 1 mol gliceryny i tylko 2 mole kw. masłowego (tak, żeby jedna grupa OH w każdej cząsteczce gliceryny pozostała na swoim miejscu, a dwie zostały wyparte), to czy coś się stanie? Bo na przykład w chemii nieorganicznej w reakcji jonów Ca 2+ i CO3 2+ w zależności od proporcji powstawał nierozpuszczalny węglan wapnia lub rozpuszczalny wodorowęglan. Czy w estrach podobna zabawa może mieć miejsce, czy musi być 1 mol gliceryny + w sumie 3 mole kwasów ?
Wysłano: 2009-05-04, 18:18
 
Temat: Synteza organiczna na kółku chemicznym w gimnazjum?
Subforum: Doświadczenia
Postów: 20
Odsłon 448

'Dzieciece' jedzenie.

młoda je kaszki bobowity, piszę na nich że super, witaminy, blablabla, więc się zastanawiam, czy mogę podawać szczurom od czasu do czasu. na witaminach się nie znam, więc nie wiem czy są tam jakieś nieprzyswajane przez szczury, albo cokolwiek, co im może zaszkodzić. więc proszę o wypowiedź kogoś, kto rozumie te kosmiczne nazwy ;)

skład: (kaszka mleczno-ryżowa malinowa bobovita)
kaszka ryżowa 38%, mleko następne 32% (odtłuszczone mleko w proszku, odmineralizowana serwatka w proszku (z mleka) tłuszcz roślinny (zawiera lecytynę sojową - emulgator) węglan wapnia, witaminy ( C, niacyna, kwas pantotenowy, E, B1, A, B6, kwas foliowy, K1, D3, biotyna, B12) dwufosforan żelazowy, siarczan cynku, siarczan miedzi, jodek potasu), cukier, odtłuszczone mleko w proszku, maltodekstryna, tłuszcz roślinny (zawiera lecytynę sojową - emulgator) owocowy proszek malinowy 0,7%
Wysłano: Sro Kwi 08, 2009 13:19
 
Temat: 'Dzieciece' jedzenie.
Subforum: Odżywianie
Postów: 55
Odsłon 6789

wodorowęglan wapnia

Tak poza tym to jeśli nie przeszkadza Ci odrobinka gipsu, to kreda szkolna zawiera boadajże 2/3 węglanu wapnia i siarczanu wapnia. Węglan możesz wrzucić do wody i przepuścić CO2 aż roztwór się wyklaruje. Oczywiście jak zrobisz to z kruszoną kredą to będzie mieszanina CaSO4 i Ca(HCO3)2 ale wtedy gips jest nierozpuszczalny a wodorowęglan wapnia jest w roztworze, więc wystarczy przesączyć/zdekantować ;d

Tak to chyba najprostsza metoda xD

PS: Przeczytaj mój poprzedni post - poprawiłem błąd (myślałem, że potrzebujesz węglanu a nie wodorowęglanu wapnia)
Wysłano: Sro Paź 01, 2008 21:50
 
Temat: wodorowęglan wapnia
Subforum: Forum ogólne
Postów: 13
Odsłon 3370

Co to?

Teoretycznie pod wpływem ogrzewania węglan wapnia mógł rozłożyć się na tlenek wapnia i dwutlenek węgla. Ponieważ tlenek wapnia jest higroskopijny, zareagował z wodą, tworząc wodorotlenek wapnia. Pęcherzyki to mógł być wydzielający cię dwutlenek węgla. A ten jak wspomniała Lupi2001 mógł wejśc w reakcje z dwutlenkiem węgla i zmętnić wodę. Ale są to czysto teoretyczne dywagacje. Nie wiemy co jeszcze tam mogło się znajdowąc. Plastikowa łyżeczka i mosiężny moździeż nie miały raczej wpływu na nic. Te granulki to mogły być kryształy tlenku wapnia.
Tyle co moge stwierdzić nie wiedząc nic więcej.

wymiennik
Wysłano: 15 Grudzień 2007, 23:05
 
Temat: Co to?
Subforum: Zadania
Postów: 3
Odsłon 415

Żywienie/Nourishment

Co sądzicie o K-9 Maintenance ?

SKŁAD:
mielone mięso kurcząt (mączka), mielona żółta kukurydza, tłuszcz z kurcząt (stabilizowany z wit. E), kukurydziana mączka glutenowa, mielona pszenica, ośrodki pszeniczne, świeże mięso kurcząt z dodatkiem podrobów (wątroba, nerki), ekstrakt z mięsa kurcząt /hydrolizat /, fosforan dwuwapniowy, chlorek potasu, chlorek sodu, węglan wapnia, chlorek choliny, kwas sorbinowy, wit.A, D3, K, B12, ryboflawina, niacyna, d-pantotenian wapnia, pirydoksyna /wit. B6/, tiamina /wit.B1/, kwas foliowy, biotyna, siarczan żelaza, tlenek manganu, siarczan cynku, siarczan miedzi, jodan wapnia, selenian sodu.
Wysłano: 26 kwi 2009, 20:09
 
Temat: Żywienie/Nourishment
Subforum: Żywienie/Nourishment
Postów: 238
Odsłon 3411

Woda

Nie jestem chemikiem, ale węglan wapnia nie wchodzi w skład , a przynajmniej nie jest podstawowym składnikiem sody oczyszczonej.
Kwaśny węglan sodowy, soda oczyszczona, natron, w 99% składa się zNaHCo3
Reszta to na pewno jakieś inne substancje nie szkodliwe dla zdrowia.

Kupiłem kiedyś sodę bez żadnego „E” na opakowaniu.
Jeszcze pytanie co jest tym antyzbrylaczem i czy szkodzi aż tak.

Każda metoda jest dobra jak powiedział Tasior
Najważniejsze żeby mieć odpowiednio dobry bufor, to nie będzie potrzeby żeby ktoś był zmuszony sypać „ciągle” sodę np. przy każdorazowej podmianie wody.
Wysłano: 1 kwi 2008, o 19:30
 
Temat: Woda
Subforum: Woda
Postów: 23
Odsłon 984

Woda

Cytat:Nie jestem chemikiem, ale węglan wapnia nie wchodzi w skład , a przynajmniej nie jest podstawowym składnikiem sody oczyszczonej.
Kwaśny węglan sodowy, soda oczyszczona, natron, w 99% składa się zNaHCo3


Moja pomyłka, oczywiście masz rację soda to NaHCO3. Co do antyzbrylacza nie wiem czy jest oznaczany na opakowaniach jako E 536 ale jest adnotacja że jest zastosowany. E 536 to żelazocjanek potasu. Coś o tym pisał kiedyś too old, środek ten jest powszechnie stosowany w sypkich produktach spożywczych w UE. Dodawany jest też do soli kuchennej.
Wysłano: 1 kwi 2008, o 20:48
 
Temat: Woda
Subforum: Woda
Postów: 23
Odsłon 984

stechiometria - mieszanina substratów

natomiast z krzemionką nic się nie dzieje...

1. najpierw sobie można policzyć ile było dwutlenku węgla (on reagując z Ca(OH)2 daje węglan wapnia - trzeba napisać równanie reakcji, z którego wynika, że z 1 mola CO2 (44g) powstaje 1 mol CaCO3 (100g) czyli proporcja:
44g - 100g
x - 3,431g

2. jak wiemy, ile było dwutlenku węgla - wiemy też ile w nim jest węgla, czyli ile jest węgla w naszej mieszaninie (w 44g CO2 jest 12g węgla)

3. wskutek przepuszczania ciepłego powietrza węgiel się utlenił do CO2 i z gazami wydostał (trzeba jego masę odjąć od masy mieszaniny początkowej)

4. glin utlenił się - trzeba napisać równanie reakcji powstawania tlenku glinu i policzyć, o ile tlenek glinu jest cięższy od glinu
(proporcja typu: z 54g glinu powstaje powstaje produkt cięższy o ileś gramów, to z xg powstanie produkt cięższy o y gramów

gdzie y= 7,556g - (5,216g - masa węgla)

5 w ten sposób obliczysz, ile było glinu
Wysłano: 2008-09-27, 20:15
 
Temat: stechiometria - mieszanina substratów
Subforum: Liceum
Postów: 10
Odsłon 889

Choroby i problemy

MEGAVIT MULTI VIT CANIS
Karma uzupełniajĹĄca witaminowo-mineralno-aminokwasowa dla psów
1 tabletka zawiera:
wit. A- 2000 j.m., wit. D3- 200j.m., wit. E- 8 mg, wit. C- 32 mg, wit B1- 0,4 mg, wit. B2- 1,5 mg, wit. B6- 0,02 mg, wit. B12- 0,004 mg, wit. K3- 0,75 mg, wit. H- 0,2 mg, kwas nikotynowy - 7,5 mg, kwas pantotenowy - 2,5 mg, żelazo - 20 mg, cynk - 2 mg, miedďż˝ - 3,2 mg (siarczan miedzi pięciowodny), mangan - 2 mg, kobalt - 0,5 mg, jod - 0,4 mg, wapń - 520 mg, fosfor - 400 mg, Ca:P - 1,3, magnez - 52 mg, cholina - 1,6 mg, lizyna - 22,44 mg, metionina - 4,2 mg, arginina - 16,08 mg, tryptofan - 2,68 mg, z przeciwutleniaczem E320, E321
Składniki:
drożdże piwne, sacharoza, serwatka, fosforan dwuwapniowy, węglan wapnia, węglan wapniowomagnezowy.
Właďż˝ciwoďż˝ci i działanie:
Multi Vit Canis zawiera zestaw witamin, makro- i mikroelementów oraz aminokwasów egzogennych odpowiednio zbilansowanych pod względem zapotrzebowania organizmu. Wpływa na prawidłowy rozwój zwierzĹĄt i uzupełnia niedobory witaminowo ďż˝ mineralne.
Wskazania:
Szczenięta, młodzież, psy dorosłe, suki szczenne i karmiĹĄce, reproduktory.
Dawkowanie:
1 tabl./20 kg c.c. dziennie. W stanach wzmożonego zapotrzebowania (ciĹĄża, laktacja, intensywny wzrost, praca, trening, żywienie niepełnowartoďż˝ciowymi karmami) 1 tabl. na 10 kg c.c. dziennie lub według wskazań lekarza weterynarii.
Opakowanie:
150 tabl.

wet kazal podawac swince 1/4 dzinnie tej tabletki spokojnie, mowil nawet ze moze ciagle to przyjmowac, oczywiscie nie zamierzam jej ciagle tego podawac ale moze on ma racje i ma jakis niedobor i przez to sie skrobie?
czy zna sie ktos na witaminkach i wie czy oby to jej nie zaszkodzi?
Wysłano: on 25 Paź 2008, 15:36
 
Temat: Choroby i problemy
Subforum: Choroby i problemy
Postów: 17
Odsłon 342

POMOCY!!!

Rozdrobniłem skorupki jaj (powstałeo coś pomiędzy pyłem, a proszkiem) w nadziei uzyskaniu węglanu wapnia. Wziałem troche i wrzuciłem do wody w celu rozpuszczenia, jednak doszedłem do wniosku, że wieglan wapnia nie miesza sie z wodą i bardzo, bardzo szybko osiada na dnie. Do tego co mi zostało w moździeżu dosypałem sól i intensywnie ja rozdrabianiałem. Chciałem zobaczyć czy coś się stanie. NIC. W nadziei, że jeszcze cos z tego wykrzesam dosypałem cukier (myslałem, że jak zacznę palić cukie, który bedzie w mieszance coś się stanie. Zacząłem rozdrabiać, a póxniej nasypałem trochę mojej mieszanki na łyżeczkę i zacząłem podpalać. I nic. Chcac odzyskać weglan wapnia wrzuciłem mieszanke do ciepłej (wody miałem nadzieją, że skoro węglan wapnia się nie rozpuszcza i osiada na dnie, a sól i cukier tak, to bedę mógł zlać wodny roztwór wody i soli, a zostani mi mokry weglan wapnia). Ale nie! Nagle zaczęło coś bulgotać! a na powierzchni wody pojawiła się jakaś biała substancja, która tworzy swoistego rodzaju granulki (?), a woda pomętniała. Przecież sól nie powoduje mętnienie wody, cukier także, a węglan wapnia od razu osiada na dnie. Ani cukier, ani sól, ani weglan wapnia nie sa lzejsze od wody, więc jakim cudem ta biała substancja się unosi na powierzchni wody? Zacząłem się zastanawiać, czy może jakaś reakcja chemiczna nastapiła. Chodzę do I klasy gimnazjum i nie zabardzo orjentuje wię w chemii. Nie chce z tym co mam w tej szklance nic zabardzo robić, bo boje się, że jakieś padkudztwo tam mi sie zrobiło. dodam, że do najpierw nalałem wodę, a później wsypałem mieszanine cukru, soli i węglanu wapnia, a w środku była łyzeczka z plastykowom rączką. Mogła posłuzyć za jakiś katalizator, czy coś. Szklanka była szklana, a moździeż mosiężny. Jakby czytał to ktoś, kto dosyc orientuje się w chemi, to proszę żeby odtworzył wyżej wymienioną sekwencję wydarzeń i napisał co się tam dokładnie stało
Wysłano: 14 Grudzień 2007, 23:01
 
Temat: POMOCY!!!
Subforum: Śmietnik
Odsłon 118

Logest - podejrzane opakowanie

Witam:)
Kupiłam opakowanie logestu od znajomej (bo ona je odstawiła i zostało jej całe opakowanie) ale mam teraz wątpliwości, ponieważ jest w takim dziwnym opakowaniu, całe białe z czarnymi napisami. Jest kupiony niedaleko granicy z Niemcami w aptece bo ma nalepkę z ceną i kodem kreskowym. Cena też była normalna 34.87
Wytwórca to Bayer Schering pharma AG w Niemczech, kraj eksportu to Bułgaria, importer równoległy Zakłady Farmaceutyczne Polfa Łódź a przepakowywano też w Łodzi. Są numery pozwolenia eksportu i importu.
Ogólnie blister wygląda normalnie jak zawsze, tylko dni tygodnia są nie po polsku oznaczone, natomiast cała ulotka jest już po polsku plus tłumaczenie tych dni tygodnia, jest tylko w większego formatu niż normalnie.
Żałuję, że wyrzuciłam juz poprzednie swoje opakowanie Logestu, jestem w czasie 7-mio dniowej przerwy, miałabym porównanie.

Na opakowaniu widnieje:
Logest* (Πorect*)
* - znak towarowy zastrzeżony

(Gestodenum+Ethinylestradiolum)

Doustny środek antykoncepcyjny
tabletki drażowane (0,075mg + 0,020mg)

kurcze czy one były drażowane czy powlekane u nas, czy ma to znaczenie?

Na ulotce jest napisane, że Logest* (Πorect*) są tymi samymi nazwami handlowymi tego samego leku, zapisanymi w języku polskim i bułgraskim.

Skład leku
Substancje czynne:
1 tabletka drażowana preparatu zawiera 0,075 mg gestodenu i 0,020 mg etinylestratdiolu.
Substancje pomocniczne: laktoza, skrobia kukurydziana, poliwinylopirolidon 25 000, stearynian magnezu, sacharoza, poliwinylopirolidon 700 000, polietylenoglikol 6000, węglan wapnia, talk, wosk montanowy.

Czy mam się czym przejmować? Czy to jest dokładnie nasz Logest?
Proszę pomóżcie
Wysłano: Sro Kwi 08, 2009 10:22 am
 
Temat: Logest - podejrzane opakowanie
Subforum: Antykoncepcja hormonalna
Postów: 7
Odsłon 175

Co zmniejsza dzialanie tabletek anty:)

Od jakiegoś czasu jestem b.zmeczona , chciałabym zażyć jakiś preparat wzamcniający - w aptece polecono mi

Senslilab - tabletki musujące - czy one mają wpływ na anty

Skład

magnez 120 mg

vit C 60 mg (czy to nie za dużo ?? )

nikotynamid (vit B3) 20 mg

vit E 10 mg

kwas pantotenowy 6 mg

vit B6 2 mg

vit B2 1,6 mg

vit B1 1,4 mg

kwas foliowy 0,24

biotyna o,15

vit B 12 o,oo1

Składniki tabletki : kwas cytrynowy, wodorowęglan, inulina , węglan wapnia, węglan magnezu , węglan potasu, cyklaminian sodu, zapach pomarańcza - grejfrut, kwas askorbinowy, witamina E ( 50% kwas tokoferolu ) nikotynamid, 1 % be- karoten, sacharyna, D- pantoteinian wapnia, biotyna, viy B 6 , B1 , B 12

Co o tym myślicie, ma wpływ na anty

Dziękuje za odpowiedź :)
Wysłano: Sro Kwi 02, 2008 8:31 pm
 
Temat: Co zmniejsza dzialanie tabletek anty:)
Subforum: Antykoncepcja hormonalna
Postów: 1976
Odsłon 222913

Pielęgnacja stawów hodowlanych

Poniższe dane pochodzą z książki "Chów ryb w małych stawach" być może przydadzą sie osobom mających stawy hodowlane, ale mi chodzi głównie o pokazanie zupełnej odmienności utrzymania takich stawów w porównaniu do oczek wodnych. Publikacja jest dość nowa, a wydaje sie że autor nie bardzo ma pojęcie o ochronie prawnej gatunków czy też ogólnie o ochronie środowiska.

zwalczanie glonów
CuSO4 (0,25 mg/l)
(dawka Cu 0,2g/m3 jest szkodliwa dla człowieka)

uciążliwe glony niszczy się poprzez celowe mącenie wody (rozrzucanie zawiesiny gliny)
lub doprowadzanie do zakwitów – woda amoniakalna 2,5-3 mg/dm3, siarczan amonowy (300kg/ha) superfosfat ponad 100kg/ha metoda ta ma na celu osłabienie docierania światła do glonów

wapnowanie na suche dno
wapno palone CaO 1-2 tony na ha
wodorotlenek wapnia Ca(OH)2 1,5-2,5 tony/ha
węglan wapnia CaCO3 się nie nadaje

powyższe dane dla gleb lekkich na glebach ciężkich odpowiednio 2,5-3 lub 2,5-3,5 t/ha

w celu dezynfekcji (niszczy bakterie w warstwie 3 cm) – 10t/ha wapna palonego

nawożenie organiczne

fekalia 20-240 hl/ha po przekompostowaniu 15-30 t/ha

gnojowica 60-100 m3/ha -stosujemy co 10-14 dni po 10-20m3/ha

I teraz najciekawsze

bezkręgowce i ich larwy oraz kijanki niszczy się wylewając na jeden ha mieszaninę
15-30 litrów oleju napędowego + -,4 l mixolu lub superolu
zabiegi te przeprowadza się aby kijanki czy płazy nie zjadały narybku

populacja 100 żab zjada przez dwa tygodnie 22 tys szt narybku letniego karpia
udział ryb w diecie stanowi 84 % (czerwiec)

I co o tym myślicie?
Wysłano: 2007-11-09, 21:08
 
Temat: Pielęgnacja stawów hodowlanych
Subforum: Staw
Postów: 44
Odsłon 5104

Reakcje chemiczne

Przygotowuję się do egzaminu z chemii na uczelni, którego nie mogę przebrnąć tylko i wyłącznie przez wymienione w temacie reakcje chemiczne mam tu sporo takich których nie mogę rozwiązać:
a)wodorowęglan sodu + ... ---> węglan sodu + ...
b)wodorowęglan sodu + ... ---> CO2 ^ + ... ( ^ - oznacza, że się ulatnia w postaci gazu, nie wiedziałem jak tą strzałkę wykombinować)
c) ZnO rozpuszcza się w roztworze wodorotlenku potasu
d)woda utleniona + Fe2+ + H+ ---> Fe3+ + ...
e)KMnO4 + H2C2O4 + H2SO4 ---> CO2 + ...
f)z węglanu wapnia ---> wodorowęglan wapnia
g)z tetrahydroksocynkanu sodu ---> chlorek cynku
h)z kwasu solnego ---> chlor (działaniem manganianu (VII) potasu)
i)z siarczanu żelaza (II) ---> tlenek żelaza (III) (3 etapy)
j)siarczan (IV) potasu + H2O ---> ...
k)siarczan (IV) potasu + HCl ---> ...
l)azotan (V) baru + H2O ---> ...
ł)azotan (V) baru + HCl ---> ...
m)siarczan (VI) miedzi (II) + H2O ---> ...
n)siarczan (VI) miedzi (II) + HCl ---> ...
o)wodorowęglan sodu + H2O ---> ...
p)wodorowęglan sodu + HCl ---> ...
r)chlorek potasu + H2O ---> ...
s)chlorek potasu + NaOH ---> ...
t)tlenek fosforu (V) + H2O ---> ...
u)tlenek fosforu (V) + NaOH ---> ...
w)siarkowodór + H2O ---> ...
z)siarkowodór + NaOH ---> ...
ż)azotan (V) miedzi (II) + H2O ---> ...
ź)azotan (V) miedzi (II) + NaOH ---> ...
1)tlenek cynku + H2O ---> ...
2)tlenek cynku + NaOH ---> ...
3)wodorowęglan sodu + NaoH ---> ...

Glin ---> chlorek glinu ---> tetrahydroksoglinian sodu ---> siarczan (VI) glinu
Tlenek sodu ---> węglan sodu ---> węglan wapnia ---> dwutlenek węgla

Jest ich sporo, ale będę naprawdę bardzo wdzięczny za każdą pomoc
Wysłano: 16 Luty 2008, 14:56
 
Temat: Reakcje chemiczne
Subforum: Zadania
Postów: 1
Odsłon 1903

Żywienie/Nourishment

Cytat:Co sądzicie o K-9 Maintenance ?

SKŁAD:
mielone mięso kurcząt (mączka), mielona żółta kukurydza, tłuszcz z kurcząt (stabilizowany z wit. E), kukurydziana mączka glutenowa, mielona pszenica, ośrodki pszeniczne, świeże mięso kurcząt z dodatkiem podrobów (wątroba, nerki), ekstrakt z mięsa kurcząt /hydrolizat /, fosforan dwuwapniowy, chlorek potasu, chlorek sodu, węglan wapnia, chlorek choliny, kwas sorbinowy, wit.A, D3, K, B12, ryboflawina, niacyna, d-pantotenian wapnia, pirydoksyna /wit. B6/, tiamina /wit.B1/, kwas foliowy, biotyna, siarczan żelaza, tlenek manganu, siarczan cynku, siarczan miedzi, jodan wapnia, selenian sodu.


Nie lubię pszenicy (alergogenna, wysoki indeks glikemiczny) ani kukurydzy (również wysoki indeks glikemiczny).
Jakby to-to kosztowało 140-150zł za 20kg, to może warte byłoby przemyślenia, ale nie za te pieniądze:
http://www.allegro.pl/item600504871_k_9_maintenance_20kg_dostawa_gratis.html
Za sporo mniej niż 2 stówy to można mieć 18kg Acany Adult bez łaski.
Wysłano: 27 kwi 2009, 12:02
 
Temat: Żywienie/Nourishment
Subforum: Żywienie/Nourishment
Postów: 238
Odsłon 3411

skorupki jaj

Dziękuje za odpowiedzi.

Szczerze mówiąc to nie wiem, czy mam niedobory wapnia.
Stosuję DO od prawie 16 m-cy.
Informacja odnosnie skorupek jaj kurzych była podana jako zalecenie. Kto się
do niego zastosuje ustrzeże się niedoborów wapnia i mikroelementów.
Skorupki są ponoć bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia i
mikroelementów.

Faktem jest, że po drugiej próbie kiedy uświadomiłem sobie przyczynę
nietypowych dolegliwosci, naszły mnie wątpliwości czy spożywając dwie
łyżeczki skorupek dziennie, to aplikuję sobie mikro- czy może już
makroelementy /co zresztą zauważył Maciek/.

Poza tym węglan wapnia i kwasy żołądkowe ...

Dlatego też, interesuje mnie opinia innych optymalnych na ten temat.

Czy Pani doktor po prostu pomyliła się / może podobnie jak "młoda lekarka"
z radiowej 3 opuściła wykład/, czy też w spożywaniu sproszkowanych skorupek
jest jakiś sens.
A jeśli tak w jakich ilościach je spożywać z pożytkiem dla organizmu?
Czy moze dać sobie z tym spokój.

Ryszard

--
Wysłano ze strony http://forum.dieta-optymalna.info/

..
Wysłano: Pon Sie 25, 2003 23:18
 
Temat: skorupki jaj
Subforum: Dieta niskowęglowodanowa.
Postów: 30
Odsłon 3538

skorupki jaj

Cytat:
Dziękuje za odpowiedzi.

Szczerze mówiąc to nie wiem, czy mam niedobory wapnia.
Stosuję DO od prawie 16 m-cy.
Informacja odnosnie skorupek jaj kurzych była podana jako zalecenie. Kto
się
do niego zastosuje ustrzeże się niedoborów wapnia i mikroelementów.
Skorupki są ponoć bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia i
mikroelementów.

Faktem jest, że po drugiej próbie kiedy uświadomiłem sobie przyczynę
nietypowych dolegliwosci, naszły mnie wątpliwości czy spożywając dwie
łyżeczki skorupek dziennie, to aplikuję sobie mikro- czy może już
makroelementy /co zresztą zauważył Maciek/.

Poza tym węglan wapnia i kwasy żołądkowe ...

Dlatego też, interesuje mnie opinia innych optymalnych na ten temat.

Czy Pani doktor po prostu pomyliła się / może podobnie jak "młoda
lekarka"
z radiowej 3 opuściła wykład/, czy też w spożywaniu sproszkowanych
skorupek
jest jakiś sens.
A jeśli tak w jakich ilościach je spożywać z pożytkiem dla organizmu?
Czy moze dać sobie z tym spokój.troche to wyglada jak panika wywolana przez vit.A. W zoltkach i w wyrobach
nabialowych jest duzo wapnia. W pozostalych produktach zalecanych w DO tez
wapn wystepuje. A wiec spokojnie. Wystarczy policzyc ile "zjadlo" sie
wapnia w ciagu dnia -te dane mozna znalesc w tabelach- porownac to do
zalecanych ilosci. Jezeli jest bardzo duza roznica to ewentualnie mozna
podeprzec sie skorupkami. Ale ta ewentualna dziura bedzie taka mala ze
homeopatyczne ilosci skorupek znikna w potrwaie do ktorej je dodasz.

Jurek

--
Wysłano ze strony http://forum.dieta-optymalna.info/

..
Wysłano: Wto Sie 26, 2003 00:18
 
Temat: skorupki jaj
Subforum: Dieta niskowęglowodanowa.
Postów: 30
Odsłon 3538

sól w karmie...

po prosto "SÓL", oto skład Acany[jeśli interesuje]:
Mączka kurza, mielony ryż, tłuszcz z kurczaka (konse
rwowany mieszaniną tokoferolu, kwasu cytrynowego i ekstraktu rozmarynowanego), świeży kurczak bez kości, mączka łososiowa, miąższ z buraka cukrowego (bez cukru), naturalny aromat o smaku kurczaka, mielony len, MOS (mannanoligosacharydy), FOS (insulina), jajko w proszku, kwas fosforowy, chlorek potasu, SÓL , węglan wapnia, metionina, kultura drożdży, chlorek choliny, lizyna, juka shidigera, octan witaminy A, witamina D3 (cholekalcyferol), witamina E (di alfa octan tokoferolu), siarczan żelaza, tauryna, tlenek cynku, proteinaza cynkowa, niacyna, siarczan miedzi, proteinaza miedzi, tlenek manganu, proteinaza manganu, ryboflawina, jedno-azotan tiaminy, pantotenian wapnia, biotyna, selenian sodu, węglan kobaltu, kompleks wodorosiarczanu sodu (źródło witaminy K), chlorowodorek pirydoksyny, witamina B12, jodan wapnia, kwas foliowy. *Chelatowany minerał (białko związane z minerałem).
Wysłano: 31 Październik 2007, 14:03
 
Temat: sól w karmie...
Subforum: Koty: Żywienie
Postów: 3
Odsłon 388

Forum ogólne

Witam :)

Corrina- zaglądaj do nas częściej [-o< Z tymi słoiczkami to mnie zagięłaś, ja już kiedyś się zastanawiałam co w nich jest skoro mają taki długi termin ważności, gdyby były termicznie konserwowane to tak długo stać by nie mogły. Hmmmmm, węglan wapnia powiadasz??? Może dla dzieci alergików to faktycznie jest straszne świństwo??? Ja ostatnio gotuję małemu sama, słoiczki mam tylko na wyjazdy- zresztą i tak nimi pogardził, nie wiem dlaczego :?
Jeśli możesz to podaj przepis na zupkę jaki ci ta lekarka podała, może czegoś nowego się jeszcze dowiemy :wink:
Buziaki dla Helenki <kiss1>

Olji- normalnie mam sklerozę. Ciągle zapominam napisać, ze Matylda na tym zdjęciu była urocza :)

Kasiek- Olo jak zawsze uśmiechnięty. No i teraz patrząc na twojego Ola mogę powiedzieć, ze mój robi tak samo, tylko nie wiedziałam jak to opisać :lol: Też brzuchol cały cas w górze i huśta się tam i z powrotem.

BUZIAKI DLA PAWEŁKA, HUBIEGO I MARCELA <kiss1>

Mc- no to faktycznie lepiej, ze sobie darowaliście świnkę, gdyby mała miała załapać to szkoda by było, lepiej jak ją przejdzie trochę później.

Nasz wyjazd do Zoo się udał, pospacerowaliśmy a Olo zareagował tylko na ptaszki, pelikany, antylopę no i oczywiście kotecki :twisted: A najbardziej podobał mu się lew i pumy :lol: Zagadywał do nich tak jak do Tusi :lol:
Nikłe zainteresowanie wykazał jak zobaczył słonie , nosorożce i misie. No a potem to padł jak kawka .

Koza- o Filsonie też zapomniałam, przystojny chłopak z niego rośnie :)
Wysłano: Pn maja 02 2005, 07:32
 
Temat: Forum ogólne
Subforum: Forum ogólne
Postów: 28805
Odsłon 400259

Wędzarka

Cytat:
Wykwity na betonowych kostkach brukowych. Występowanie białych nalotów, tak zwanych wykwitów, na prefabrykatach betonowych znane jest fachowcom zajmującym się betonami od lat. Bardzo często klient podejrzewa wytwórcę o błąd produkcyjny powodujący powstanie wykwitów. Podejrzenie to jest nieuzasadnione, wykwity nie mogą być powodem reklamacji. Bezpośredni wpływ na powstanie wykwitów ma wodorotlenek wapnia tworzący się podczas klasycznego wiązania i twardnienia betonu. Część tego związku wapniowego nie związana trwale z pozostałymi składnikami betonu wydobywa się na zewnątrz pod wpływem odparowania wody, tworząc na powierzchni kostek biały nalot - węglan wapnia. Pod wpływem działania warunków atmosferycznych, głównie dwutlenku węgla zawartego w powietrzu, początkowo nierozpuszczalny w wodzie węglan wapnia przechodzi stopniowo w rozpuszczalny w wodzie kwaśny węglan wapnia. W wyniku tej reakcji oraz wskutek opadów deszczu wykwity ulegają zmyciu i po pewnym czasie znikają. Wielokrotne badania i obserwacje wykazały, że okres ten może trwać od 1 do 2 lat. W celu szybkiego usunięcia wykwitów należy wyszorować powierzchnię kostki rozcieńczonym kwasem solnym (1 część kwasu i 5 części wody). Powierzchnia kostki staje się bardziej szorstka, a odcień koloru nieznacznie się zmienia. Po umyciu kostkę należy dobrze spłukać wodą.

Wysłano: Wto Kwi 21, 2009 11:46 am
 
Temat: Wędzarka
Subforum: Sprzęt
Postów: 219
Odsłon 17875

witamina D

jestem podłamana

Od czasu do czasu chodzimy z Jagodą do Klemarczyka, głównie w celu robienia róznych badań. No i własnie wyszło nam, że Jagoda ma niski poziom wit. D we krwi.

rok temu miała 17,9 ng/ml
( co było na granicy normy - jest od 20)

w tym roku w czerwcu już tylko 10,3

idąc za radą dwóch lekarek z którymi konsultowałam się w ciągu dwóch lat życia Jagody, nie podawałam jej wit. D w kroplach
Na słońcu latem przebywa dużo, zimą zresztą też, ale też zawsze ją przed nim chronię i stosujemy filtry - Jagoda ma bardzo jasną cerę i delikatną skórę.
Myślałam że to starczy, ale okazuje się że nie...

Klemarczyk zalecił nam podawanie przez 3 miesiące preparatu o nazwie caldetrim (wit. D3 + węglan wapnia), a potem kontrolę.

Zastanawiam się nad innym, firmy Solgar, ma wit D2 i wapń w postaci cytrynianu.

I tu pytanie do Was (myślę szczególnie o dżo i DadzeM):

czy spotkaliście się z badaniami mówiącymi czy/ ew. jakie są róznice w przyswajaniu wit D w obu postaciach?

I analogicznie z wapniem - kołacze mi się po głowie coś, ze właśnie cytrynian jest lepiej przyswajalny, ale nie mogę tego znaleźć w sieci. Klemarczyk powiedział mi że najlepiej przyswajalny jest w ogóle chlorek wapnia, ale podaje się go dożylnie więc u dzieci takiej suplementacji raczej się nie stosuje.

wybiorę się jeszcze oznaczyć wiek kostny prywatnie, mam nadzieję że wynik mnie uspokoi ...
Wysłano: 2007-12-05, 14:42
 
Temat: witamina D
Subforum: Zdrowie dziecka
Postów: 29
Odsłon 2131

Choroby i problemy

Sprawdziłam ten Rodi Care. Zarówno Critical Care, jak i Rodi Care Instant można kupić w tym niemieckim sklepie:
http://www.cavialand.de/500707986f0b62d ... /index.php

Rodi Care Instant jest trochę tańszy - 5,80 euro za 100g, podczas gdy Critical Care kosztuje 8,26 euro za 100 g. Różnica nie jest aż tak ogromna, a wydaje mi się, że jednak CC jest lepszy, bo jest na bazie siana z tymotki i zawiera szczepy korzystnych bakterii, podczas gdy Rodi Care składa się przede wszystkim z soi i lucerny i przypomina składem granulat dla gryzoni. Rodi Care Instant polecany jest dla królików, świnek morskich, szynszyli oraz gadów roślinożernych, tak samo jak CC.

Skład według strony http://www.cavialand.de: soja 28%, owies 18,8%, lucerna 15,8%, kiełki pszenicy 14%, siemię lniane 5%, białko sojowe 4%, drożdże piwne 2,5%, olej sojowy 1,5%, liść mięty pieprzowej 1%, kminek 1%, nasiona kozieradki 0,5%, korzeń lukrecji 0,5%, korzeń kurkumy 0,5%, korzeń tataraka 0,5%, nasiona kopru 0,5%, rumianek 0,5%, chlorek sodu 0,5%, węglan wapnia 0,4%

Białko 16,8%, popiół 7,8%, tłuszcz 4,7%, błonnik 21,1%, wapń 1%, fosfor 0,4%

1kg zawiera:
wit A 12.000 i.E., wit D3 800 i.E., wit E 3.500mg, wit C 10.000mg, wit K 2mg, wit B1 1,5mg, wit B2 4mg, wit B6 4mg, wit B12 30Âľg, kwas nikotynowy (wit B3/niacyna/ wit PP) 20mg, kwas pantotenowy (wit B5) 14mg, chlorek choliny (wit B4) 300mg, żelazo 56mg, mangan 42mg, cynk 62mg, miedź 14mg, jod 0,9mg, selen 0,2mg, kobalt 0,4mg
Wysłano: on 03 Cze 2008, 18:41
 
Temat: Choroby i problemy
Subforum: Choroby i problemy
Postów: 53
Odsłon 1650

wodorowęglan wapnia

W warunkach domowych będzie ciężko - węglanów w domu raczej nie masz, więc musiałbyś wyprażyć NaHCO3 do Na2CO3 i połączyć z jakąś solą wapnia.

Jak otrzymasz osad węglanu, to filtrujesz go, przemywasz wodą i przepuszczasz przez wodę z osadem dwutlenek węgla, aż do rozpuszczenia.

Konieczne jest wyprażenie wodorowęglanu sodu, ponieważ reakcja nie zaszłaby z solą wapnia z powodu dobrej rozpuszczalności obu produktów.

Edit:

Więc trochę to głupie, ale najpierw prażysz, żeby z wodorowęglanu zrobić węglan, a póżniej nasycasz CO2, żeby z węglanu zrobić wodorowęglan xd

No ale NaHCO3 to jedyna łatwo dostępna sól wodorowęglanowa ^^

myślę, że nie powinieneś mieć problemów z prażeniem:

2 NaHCO3 → Na2CO3 + H2O + CO2

Kubeczek sody oczyszczonej wkładasz do piekarnika na jakieś 200°C (wystarczy 60 ale tak będzie szybciej xD) i masz Na2CO3

Później możesz przereagować wapno gaszone (rozrób w dużej ilości wody) z np. octem:

Ca(OH)2 + 2 CH3COOH → (CH3COO)2Ca + 2 H2O

I dajesz do tego węglan sodu, żeby strącić CaCO3:

(CH3COO)2Ca + Na2CO3 → CaCO3↓ + 2 CH3COONa

dekantujesz, ekstrahujesz i tak kilka razy, a jeśli masz filtry to jeszcze prościej.

Później dajesz osad do wody o przepuszczasz dwutlenek węgla,

CaCO3 + CO2 +H2O → Ca(HCO3)2

który najłatwiej jest otrzymać z reakcji sody oczyszczonej i octu:

NaHCO3 + CH3COOH → CH3COONa + H2O + CO2↓

Od bidy możesz spróbować nasycać roztwór wapna gaszonego dwutlenkiem węgla bez jakichś kombinowań z węglanami:

Ca(OH)2 + CO2 → CaCO3↓ + H2O

CaCO3 + CO2 +H2O → Ca(HCO3)2

Najpierw roztwór zmętnieje, a później znów stanie się klarowny. Klasyczna reakcja na wykrywanie CO2 -.^

Jak chcesz się pobawić to zrób 1 sposobem, a jak chcesz siedzieć przy probówce z węzykiem/ aparacie kippa i przepuszczać dwutlenek węgla, to zrób drugim.

Edit2:

Jeszcze prościej będzie pokruszyć kredę szkolną i wrzucić do wody (nie rozpuści się nic) I przez ten osad na dnie przepuszczać CO2. Wtedy węglan wapnia zawarty w kredzie przejdzie w wodorowęglan i rozpuści się w wodzie. wtedy wystarczy tylko oddzielić roztwór od nieprzereagowanego gipsu i voilla

BTW fajny temat - daje do myślenia xD aż 3 sposoby na jedną substancję i to diametralnie różne

Pozdro!
Wysłano: Sro Paź 01, 2008 19:54
 
Temat: wodorowęglan wapnia
Subforum: Forum ogólne
Postów: 13
Odsłon 3370

Wycieczka rowerowa do Rezerwatu Lubygość

Kółko młodych cyklistów

Wycieczka rowerowa do Rezerwatu Lubygość

w niedzielę 1 czerwca

Zbiórka o godz. 8.00 przy gimnazjum w Bolszewie,

powrót około godz. 15.00.
Wycieczka rozpocznie się przejazdem kolejką SKM do Strzebielina. Koszt biletu z ulgą ustawową dla uczniów 2,52zł (rower bezpłatnie) w jedną stronę. Kolejka z Wejherowa o godz. 8.37 , powrót ze Strzebielina o godz. 14.21.
Ze Strzebielina jedziemy asfalcikiem do Paraszyna i dalej na wprost drogą szutrową wzdłuż rzeki Łeby do Strzepcza. Ze Strzepcza asfaltem do Miłoszewa. W Miłoszewie skręcamy na Linię, podjeżdżamy pod górkę i obieramy azymut na jezioro Kamienne. Tu pierwszy odpoczynek. Z jeziora Kamiennego udajemy się prosto do bunkra Gryfa Pomorskiego z czasów II Wojny Światowej i do groty przy jeziorze Lubygość. Powrót z powrotem do Strzebielina i kolejką do Gościcina lub jak czas pozwoli na kołach przez Tępcz, Barłomino i Robakowo.

Przewidywany dystans 45km po pagórkowatym terenie - nie dla każdego!!!
W trakcie wycieczki możemy:

- wejść na Diabelski Kamień nad j. Kamiennym ("Potężnych rozmiarów głaz narzutowy,owiany licznymi legendami. Głaz ten nazywany jest Wielkim, Diabelskim lub Pękniętym. Ta ostatnia nazwa związana jest z istniejącą w nim szczeliną, która według ludowego podania jest śladem po łańcuchu, na którym miał go dźwigać diabeł, zanim rzucił go na ziemię ze złości po nieudanym targu o ludzką duszę. Głaz ten, uznany za pomnik przyrody, stanowi niewątpliwą atrakcję rezerwatu wodno - florystycznego: Żurawie Błota, powiększonego niedawno o rozległe bagna i śródleśne torfowiska";

- zwiedzić grotę i bunkier Gryfa Pomorskiego w rezerwacie leśno - krajobrazowym pod oryginalną nazwą: Lubygość. Ochroną prawną objęto tu długie i wąskie, rzadko spotykanej malowniczości jezioro i otaczający je las, w skład którego wchodzą od północy głównie buki i dęby z domieszką sosny i rzadziej brzozy, a od południa przeważnie sosna w rzadziej występującym bukiem i dębem. Niedaleko północno-wschodniego brzegu jeziora znajduje się mała jaskinia żwirowo-zlepieńcowa i bunkier, w którym ukrywali się podczas ostatniej wojny partyzanci kaszubscy z organizacji wojskowej "Gryf Pomorski". Pochodzenie jaskiń na Kaszubach (...) wiąże się najprawdopodobniej z cementacją otworów wodnolodowcowych wapiennym lepiszczem, wypłukanym przez wodę z nadległej pokrywy glin morenowych, zawierających okruchy skandynawskich skał węglanowych. W wyniku tego procesu , w miejscach przesączania się wody obfitującej w węglan wapnia, luźne osady piaszczyste i żwirowe zamieniły się w piaskowce i zlepieńce w postaci kolumn, a na kontakcie gliny morenowej i osadów piaszczysto-żwirowych - w formie płyt skalnych;

kilka fotek z podobnej wycieczki
Wysłano: 2008-05-27, 20:49
 
Temat: Wycieczka rowerowa do Rezerwatu Lubygość
Subforum: Kółko Młodych Cyklistów
Postów: 61
Odsłon 4234

sojowe cudo z Biedronki (wydzielone z tematu o praniu brudów

A skład tego biedronkowego mleka nie jest odstraszający? Ja tam sie nie znam więc nie wiem czy te wszystkie
substancje wzbogacająca: węglan wapnia, regulator kwasowości: fosforan dipotasowy, , aromat. substancje wzbogacające:ryboflawina

nie są szkodliwe?
Wysłano: 2009-02-27, 20:29
 
Temat: sojowe cudo z Biedronki (wydzielone z tematu o praniu brudów
Subforum: Produkty spożywcze
Postów: 180
Odsłon 5875

soda a proszek

soda inaczej kwaśny węglan wapnia czyli wodorowęglan wapnia NaHCO3. Stosowany jest głównie jako jeden ze składników proszku do pieczenia. Dziewczyny czyli soda i proszek to prawie to samo. .
Wysłano: 02-04-2008, 00:45
 
Temat: soda a proszek
Subforum: Inne pyszności
Postów: 5
Odsłon 2950

wodorotlenek wapnia

Podczas tej reakcji otrzymujemy jako produkt węglan wapnia oraz wodę. Obserwujemy charakterystyczne mętnienie wody wapiennej które jest związane powstawaniem CaCO3. Jest to reakcja CHARAKTERYSTYCZNA dwutlenku węgla.

Nie wiem czy dobrze pamietam:P ale jeżeli jestem na tropie to jak się upewnię to napisze dalej:) pozdro:P
Wysłano: 20 Listopad 2008, 20:25
 
Temat: wodorotlenek wapnia
Subforum: Zadania
Postów: 1
Odsłon 445

Co to?

OK, ale gdy wrzuciłem sam węglan wapnia do gorącej wody nic się nie stało. Może chlorek sodu stał sie katalizatorem?

[ Dodano: 16 Grudzień 2007, 19:57
Wziąłem dzisiaj i znowu starłem na prosze skorupki jaj uzyskując Węglan wapnia. Wsypałem do garnuszka z wodą i saszło to co już napisałem, ale jak zacząłem to podgrzewac i woda zaczeła się wrzeć, woda przestała byc metna, a weglan wapnia osiadł na dnie.
Wysłano: 16 Grudzień 2007, 13:00
 
Temat: Co to?
Subforum: Zadania
Postów: 3
Odsłon 415

Twardnienie zapraw budowlanych

Najprostszym typem zaprawy jest zaprawa murarska w skład której wchodzi:
- wapno gaszone (Ca(OH)2)
- piasek
- woda

W procesie twardnienia Ca(OH)2 reaguje z CO2. wynikiem tego jest twardy węglan wapnia oraz produkt uboczny - woda
Ca(OH)2 + CO2 ---> CaCO3 + H2O
Ca(OH)2 + SiO2 ----> CaSiO3 + H2O

jest oczywiscie więcej zapraw ale to jest ta "podstawowa"
Wysłano: 28 Maj 2008, 17:37
 
Temat: Twardnienie zapraw budowlanych
Subforum: Zadania
Postów: 1
Odsłon 742

zadania chemia organiczna 2

10. Oblicz ile krzewów trzeba do przyswojenia CO2 będącego produktem spalania 1kg koksu. Każdy metr kwadratowy powierzchni liści krzemu asymiluje 5g CO2 dziennie. Przyjmij że powierzchnia wszystkich liście krzemu wynosi 2m2.

11. Podaj wzór sześciowodnego chlorku żelaza (III) - hydrat.

12. Dobra gleba nie może zawierać nadmiernej ilości kwasów. Niektóre zwane kwaśnymi, wapnujemy, czyli posypujemy odpowiednią ilością tlenku wapnia. Wyjaśnij w jaki sposób substancja ta zmniejsza kwasowość gleby (zapisz odpowiednie równania reakcji).

13. Węglan wapnia podczas prażenia ulega rozkładowi. Otrzymany dwutlenek węgla wprowadzono do wody wapiennej, która uległa zmętnieniu, powstał w niej osad. Po odsączeniu osadu i wysuszeniu zważono go. Masa jego wynosiła 0.9 grama. Jaka mas węglanu wapnia została rozłożona jeżeli wiadomo że tylko 10% wytworzonego dwutlenku węgla znalazło się w osadzie?

14. 15g stopu o nazwie tombak składającego się z miedzi i cynku poddano działaniu kwasu solnego w wyniku czego otrzymano 0.56dm3 wodoru. Ustal skład procentowy tombaku.
gęstość H2=0.089g/dm3

15. Zalano wodą 7g wapna palonego. Ile gramów wapna gaszonego powstało i ile cm3 wody wzięło udział w tej reakcji? (przypomnij sobie gęstość wody)

Proszę Was o pomoc. Niżej zostawiam wyjaśnienia.

[ Dodano: 24 Maj 2008, 23:25
Słuchajcie to moja olbrzymia prośba do Was. Pomóżcie mi rozwiązać te zadanie. Jutro mam Komunię kuzyna i nie wiem kiedy wrócę, a jak wrócę, to z pewnością późno i niestety nie będę miał zbyt wiele czasu na robienie tych zadań, a mam jeszcze masę nauki na poniedziałek. I nadal to nie są wszystkie zadania (zamieszczam więcej w osobnym poście) Bardzo Was proszę, jak wrócę - to chciałbym mieć już odpowiedzi, a nie zastanawiać się nad Waszymi wskazówkami, z całym szacunkiem do Was. To moja wielka prośba do Was. Wiem, że może dużo wymagam, ale to dla mnie ważne.
Wysłano: 24 Maj 2008, 23:24
 
Temat: zadania chemia organiczna 2
Subforum: Zadania
Postów: 2
Odsłon 589

Stłuszczenie narządów.

Cytat: Hill's Prescription Diet Canine l/d (liver diet) schorzenia wątroby. Wskazania: * Choroby wątroby CEL - Obniżenie obciążenia metabolicznego wątroby, zwolnienie procesu degeneracji tkanki wątrobowej oraz wspomaganie funkcjonowania wątroby. Te cele osiągnięto poprzez zapewnienie wysokoprzyswajalnych źródeł węglowodanów, które obniżają zapotrzebowanie na glukoneogenezę, wysokiej jakości białek, sprzyjających zdrowieniu oraz witamin i soli mineralnych aby zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie i przeciwdziałać zmianom metabolicznym. Prescription Diet Canine l/d ma obniżoną zawartość sodu aby zwalczać objawy kliniczne towarzyszące obrzękom oraz dodatek L-karnityny aby zapewnić optymalne spalanie tłuszczów i ograniczyć stłuszczenie wątroby. Prescription Diet Canine l/d jest przeznaczona do terapii żywieniowej u psów z chorobami wątroby, w tym: z niewydolnością wątroby, zespoleniem wrotno-obocznym, encefalopatią wątrobową, przewlekłym zapaleniem wątroby, zatruciem miedzią, zwłóknieniem wątroby, zapaleniem pęcherzyka żółciowego i hepatomegalią indukowaną glikokortyoidami. * Encefalopatią wątrobowa CEL - Zapobieganie lub ograniczenie klinicznych objawów encefalopatii wątrobowej poprzez obniżenie podaży białka i dostarczenie odpowiedniej ilości aminokwasów aromatycznych i alifatycznych o rozgałęzionych łańcuchach, co sprzyja obniżeniu stężenia amoniaku i innych produktów przemiany azotu w surowicy krwi. * Choroba spichrzeniowa wątroby (zatrucie miedzią) CEL - Zapobieganie nadmiernemu gromadzeniu się miedzi w komórkach wątrobowych poprzez obniżenie podaży miedzi. Przeciwwskazania: Szczenięta (długotrwałe karmienie), suki w okresie rozrodczym, pierwotna hiperlipidemia. Składniki: Kukurydza, mąka sojowa, tłuszcz zwierzęcy, jaja w proszku, podroby drobiowe, siemię lniane, fosforan wapnia, olej roślinny, chlorek potasu, chlorek choliny, L-arginina, węglan wapnia, sól jodowana, siarczan wapnia, dodatek L-karnityny, DL-metionina, L-tryptofan, tauryna, tlenek cynku, tlenek manganu, jodan wapnia, selenin sodu, dodatek witaminy A, D-aktywowany sterol zwierzęcy (źródło witaminy D3), dodatek witaminy E, kwas askorbinowy, niacyna, tiamina, pantotenian wapnia, chlorowodorek pirydoksyny, ryboflawina, kwas foliowy, biotyna, dodatek witaminy B12, menadion (źródło witaminy K). Analiza: Białka 14,9%; Tłuszcze 14,8%; Węglowodany 55,0%; Włókno (surowe) 2,8%; Wilgotność 7,5%; Wapń 0,66%; Fosfor 0,60%; Sód 0,18%; Potas 0,83%; Miedź 4,44 mg/kg; Niezbędne kwasy tłuszczowe 3,16%; Tauryna 0,04%; L-Karnityna 278 mg/kg; Witamina A 53330 lU/kg; Witamina D l565 IU/kg; Witamina E 440 mg/kg. DOSTĘPNE W OFERCIE SĄ RÓWNIEŻ PUSZKI 370G w dziale PUSZKI.Jest to opis weterynaryjnej karmy Hillsa dla psów z problemami z wątrobą.
Wysłano: Czw Sty 31, 2008 16:14
 
Temat: Stłuszczenie narządów.
Subforum: Leczenie
Postów: 12
Odsłon 583

Nasza roślinka choruje

Przed posadzeniem kwiatów do doniczek glinianych należy je wymoczyć w wodzie przez kilka godz.
a dopiero później przesadzić kwiaty..
pleśń o której piszesz to jest węglan wapnia,który zawsze się wytrąca z takich doniczek...
kwiatom raczej nic się nie stanie z tym, że ten osad na doniczce nie jest atrakcyjny
Wysłano: w Nie Maj 04, 2008 10:02 am
 
Temat: Nasza roślinka choruje
Subforum: Nasza roślinka choruje
Postów: 4
Odsłon 610

skład procentowy mieszaniny węglanu wapnia i węglanu baru

Nie jestem pewien, czy tak można do tego podejść, ale oblicz masowy skład procentowy węgla w obu solach. Po obliczeniu możesz napisać taki układ równań:
. Gdzie u mnie 1 symbolizuje węglan wapnia, a 2 węglan baru. Teraz mając procent węgla w każdej soli i mając jej wzór (czyt. stosunek molowy pierwistaków) policzysz skład procentowy .
Wysłano: 2008-12-31, 19:08
 
Temat: skład procentowy mieszaniny węglanu wapnia i węglanu baru
Subforum: Chemia
Postów: 3
Odsłon 112

Woda z wodorowęglanem wapnia

Podczas gotowania wody twardej zawierajacej wodorowęglan wapnia wydziela się CO2 i wytrąca się węglan wapnia. Zapisz równanie przebiegającej reakcji. Oblicz wydajność procesu jeżeli podczas dotowania 2dm3 wody twardej o stężeniu wodorowęglanu rownym 0,001 mol.dm3 wytraciło się 0,15 gramma osadu.

Nie wiem za bardzo jak zapisać tą reakcje, czy po lewej dawac wode? bo po prawej chyba musi byc.
prosze o pomoc
Wysłano: 2008-11-30, 14:08
 
Temat: Woda z wodorowęglanem wapnia
Subforum: Chemia
Postów: 12
Odsłon 196

Chora Paletka

Nie wiem co ci doradzić. Jeśli ona ma trudności z utrzymaniem pionu to może być już za późno żeby jej pomóc. Bez mikroskopu nie ma możliwości namierzyć jednoznacznie intruza, możemy jedynie wróżyć na podstawie objawów wewnętrznych. Po baktopur direct możemy wykluczyć zapalenie bakteryjne pęcherza pławnego. Pozostają infekcje pasożytnicze, jeśli czytałaś wątek o metronidazolu to wiesz że żeby rybom pomóc pozbyć się intruzów to muszą być jeszcze w miarę dobrej kondycji i dotyczy to zarówno wiciowców jak i nicieni.
Możesz jeszcze spróbować, być może ten dyskowiec ma jeszcze na tyle chęci do życia że potrafi zwalczyć chorobę. Jeśli nie to przynajmniej zdobędziesz trochę doświadczenia.
Umieść go w osobnym akwarium. Napełnionego 50% wody z akwarium i 50% świeżej wody o podobnym składzie chemicznym. Wystarczy jedynie grzałka i filtr gąbkowy z napowietrzaniem. Kuracji temperaturowej w tym stanie nie wytrzyma więc spróbujemy jej podać metronidazol w karmie. Rozpuszczasz 1 tabletkę metonidazolu i nasączasz nią granulat. Podajesz 2 razy dziennie przez trzy dni, po tygodniu powtórka.
Jeśli rybka nie przyjmuje pokarmu to należy rozetrzeć tabletkę metronidazolu na pyłek i rozpuścić w maleńkiej ilości kwaśnej wody, o pH w granicach 3 do 3.5. Jak się metronidazol rozpuści dodajemy albo węglan wapnia albo kroplami wodę kranową tak, żeby odczyn preparatu był w granicach 6 do 7 pH. Przygotowuje się maleńką strzykawkę insulinówkę zakłada na koniec mięciutki wężyk silikonowy (może być wentylek od roweru) i trzymając rybkę w ręku podajemy maleńką porcję leku 2 razy dziennie przez trzy dni. Jeśli przeżyje przez tydzień to sobie poradzi z pasożytami z tym że czempiona to już z niej nie zrobisz.
Po skutkach jakie uczynił ten pasożyt, podejrzewac można zarówno wiciowce z rodzaju hexamita jak i nicienie capilaria, obydwa pasożyty są w stanie przebić ścianki jelita i dostać się do organów wewnętrznych.

PS. Przez kilka najbliższych tygodni zwróć szczególną uwagę na pozostałe paletki.
Wysłano: 2009-02-08, 17:35
 
Temat: Chora Paletka
Subforum: Szpital
Postów: 7
Odsłon 457

Rozmaite problemy z moim 120l akwarium

Witaj. Na początek to wyciągnij kamień z wody. On zatwardza wodę, ponieważ węglan wapnia z takiego kamienia rozpuszcza się w wodzie i podnosi TwW. Po drugie pompka musi chodzić cały czas. Na zmiękczenie wody najlepsza jest woda z RO. Z tego co widzę to masz za małe oswietlenie, i dlatego nie rosną Ci rośliny. A co do CO2 to też trzeba mieć dobrę oświetlenie, i dopiero rośliny zaczną rosnąć jak należy. Powodzenia.
Wysłano: 9 Luty 09, 21:46
 
Temat: Rozmaite problemy z moim 120l akwarium
Subforum: Akwarystyka słodkowodna
Postów: 16
Odsłon 406

Yasmin a witaminy

Mam pytanie czy podczs brania tab anty mozna łykać także witaminy? Chodzi mi o witaminy firmy Merz , które są na wypadające włosy i łamiące się paznokcie. Od pewnego czasu właśnie mam problem z włosami i paznokciami chcialam je wzmocnić po przez te wit. Subst pomocnicze w tych wit to: skrobia zbozowa, poliwinylopyrolidon, laktoza, fosforan wapnia, stearynian magnezu, sacharoza, dekstryna, syrop skrobiowy, węglan wapnia, olej rycynowy. Sądzę ,że tak ale wolę się upewnić. Proszę o odpowiedź.
Wysłano: Sro Maj 10, 2006 12:29 pm
 
Temat: Yasmin a witaminy
Subforum: Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
Postów: 1
Odsłon 349

Ciągła walka z pH ..

Cytat: Prawdopodobnie z wody wytrąca się węglan wapnia CaCO3,który osadza się na szybach akwarium i jak robię podmianki to spłukuję węglan do wody i mam przez to wysokie parametry fizyko-chemiczne w baniaku?

Cytat: Czyste RO-TwW=0


zatem węglanów w wodzie być nie powinno, a jednak się po czasie pojawiają.

Zatem powtarzam pytanie co do wkładów w filtrach: jakie?
Wysłano: 31 Styczeń 09, 12:31
 
Temat: Ciągła walka z pH ..
Subforum: Woda
Postów: 17
Odsłon 604

Wreszcie znalazłem!!

Wreszcie jest ,naszukałem się go w całym necie,chodzi o biały piasek do akwarium kwarcowy i marmurowy różne granulacje od 0,2mm - 1cm.Znakomity sklep polecam wszystkim www.kamienienaturalne.com Mają także dolomity do akwa jakże korzystnie wpływające na nasze tanganikańskie biotopy(dla tych ,którzy nie wiedzą dolomit to głównie węglan wapnia i magnezu)I ceny też niewygórowane.Polecam
Wysłano: 28 Czerwiec 04, 13:20
 
Temat: Wreszcie znalazłem!!
Subforum: Akwarystyka słodkowodna
Postów: 1
Odsłon 412

Forum ogólne

cześć dziewczyny;
Znowu jestem po dłuższej przerwie. Nie wiem, jak Wy to robicie, ale ja po prostu nie mam czasu na Noworodka - tyle piszecie, że aby być na bieżąco, musiałabym prawie stale siedzieć przy kompie. Znowu nie jestem na bieżąco i niue wiem, co się u Was dzieje... :cry:

Bardzo dziękuję wszystkim za życzenia dla Heleny, ja też życzę wszystkim jubilatom małym i dużym wszystkiego co najlepsze :D

Zuropa mnie dziś wywołała sms-em, ale pewnie i tak bym się pojawiła, bo mam dość konrowersyjny temat - zastanawiam się, czy nie wystąpić z nim na szerszym forum.
Byłam wczoraj z Heleną u alergologa na wizycie kontrolnej po dwóch tygodniach. Jak się dowiedziałam - trafiłam przypadkiem do bardzo znanej lekarki, z osiągnięciami, która jest oblegana przez pacjentów z całego województwa.
Okazało się, że z małą wszystko jest dobrze, nastąpiła duża poprawa, może już normalnie chodzić na spacery, no i pozwoliła nieco rozszerzyć dietę o jarzynowe zupki. Dała mi przepis, jak je gotować, na co ja - cała zadowolona - zasugerowałam słoiczki i spytałam, które najlepsze ( przedtem dawałam i Helenie wszystko bardzo smakowało - bez wyjątku ). No i proszę - kobieta spojrzała na mnie, jak na jakiegoś potwora i rzekła, że owszem, dziecko prawdopodobnie strawi to świństwo, ale równie dobrze mogłabym dać "podeszwę z buta" i że ona nawet psu nie dałaby słoiczka. Zaczęłam się stawiać, że przecież wszyscy dają słoiczki i że są badane i zatwierdzane przez Instytut Matki i Dziecka, na co ona z ironicznym uśmiechem spytała, czy wiem, na jakim świecie żyję. I dodała, że matka, która kocha swoje dziecko poświęci czas i wysiłek, aby ugotować coś, czego jest pewna, jeśli chodzi o skład. A ja mam zapas słoiczków i kiedy wróciłam posprawdzałam składniki. Zastanowił mnie tylko węglan wapnia. Dodają też skrobię ryżową i grysik ryżowy, a to chyba nic takiego. Pomyślałam, żeby może zmienić lekarkę, ale ona naprawdę ma najlepszą opinię.
No i co Wy na to? Wiem, że dajecie słoiczki, bo wszyscy dają - ja też dawłam i będę dawać. Ale może macie opinie innych lekarzy? Może jesteście w stanie potwierdzić, albo zaprzeczyć tym "rewelacjom". To co się czyta w broszurkach producentów nie jest chyba najbardziej wiarygodne?
Pozdrawiam
Wysłano: N maja 01 2005, 19:44
 
Temat: Forum ogólne
Subforum: Forum ogólne
Postów: 28805
Odsłon 400259

Zadania z surowcami

Witam.
Mam problem z 3 zadaniami:
1.Dane są:
-wapno palone
-węglan sodu
-woda
Należy otrzymać wodorotlenek sodu.Napisz odpowiednie równania reakcji.

2.W jaki sposób rozpoznać, że w skład tynku wchodzi węglan wapnia?

3.Czy podczas używania koksowego piecyka w pomieszczeniu, którego ściany pokryte są świeżym tynkiem, ściany stają się suche czy wilgotne?
Uzasadnij odpowiedź.

Z góry dziękuję za pomoc.
Wysłano: 2008-10-21, 18:25
 
Temat: Zadania z surowcami
Subforum: Liceum
Postów: 4
Odsłon 313

Skąd wziąć kwasy, alkohole itp.

Cytat: Wszystko co wymieniłeś(oprócz węglanu wapnia) można kupić na www.allegro.pl
a węglan wapnia poszukaj na ulicy albo wykop dołek o głębokości 75 cm i poszukaj go.Oczywiście;> kwas solny, azotowy i chlorowy kupię na allegro :P:D
Wysłano: 2008-10-02, 06:54
 
Temat: Skąd wziąć kwasy, alkohole itp.
Subforum: Laboratorium
Postów: 5
Odsłon 1738

Chore rośliny?

Ja mam pewną hipotezę, ale zasłyszaną kiedyś od sprzedawcy, więc nie wiadomo w 100%. W każdym razie mówił, że przy dużej twardości wody na liściach roślin osadza się węglan wapnia (CaCO3) tworząc podłoże idealne dla rozwoju glonów.
Warto może więc kupić test kropelkowy na GH i KH i sprawdzić dokładnie jak to u Ciebie z twardością.
Wysłano: 11 Lipiec 08, 19:52
 
Temat: Chore rośliny?
Subforum: Rośliny
Postów: 13
Odsłon 646